Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Oświęcimiu

ul. Śniadeckiego 26, 32-602 Oświęcim tel. 33-84-22-124 fax: 338422124 e-mail: sp4_oswiecim@poczta.onet.pl

bip small


dolacz-do-nas-na-facebooku
fakty4-na-facebooku

sti lewy baner

Sprawozdanie z wycieczki na komendę policji
30-04-2009

2009 kp DSC06146W dniu 30 kwietnia 2009 roku zorganizowana została wycieczka do Komendy Głównej Policji w Oświęcimiu. Głównym jej celem było zapoznanie z pracą policjantów, zwiedzenie budynku komendy i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa.

Pani Marzena Ptasińska z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii – zajmująca się pracą z dziećmi i młodzieżą, opowiedziała na czym polega jej praca oraz do czego służy „Niebieski pokój”, omówiła też podstawowe zasady bezpieczeństwa na co dzień:

 

 

  • unikanie przebywania w niebezpiecznych miejscach,
  • unikanie kontaktów z nieznajomymi,
  • co należy zrobić w przypadku zgubienia się,
  • jak należy się zachować , gdy zaatakuje nas pies,
  • uświadomienie dzieciom zagrożeń,
  • jak  unikać niebezpieczeństw, z jakimi można spotkać się każdego dnia oraz w jaki sposób radzić sobie w sytuacjach, gdy się już pojawią.

Pod okiem fachowców przećwiczyliśmy też pozycje ochronne – „drzewo” i „żółw” („kamień”), które należy stosować, gdy boimy się obcych psów.
Kolejnym punktem wycieczki było zejście do sal zatrzymań oraz sali ćwiczeń, gdzie mogliśmy przymierzyć kamizelki kuloodporne, kajdanki i hełmy.  Dziewczynom bardzo podobały się policyjne czapki, a chłopcom pałki. Na  parkingu policyjnym obejrzeliśmy różne wozy policyjne – do przewożenia psów, do transportu aresztantów, wozy patrolowe. Każdy z uczniów mógł sobie zrobić zdjęcie w radiowozie. Zaprezentowano nam sygnały świetlne i dźwiękowe, a także sprzęt będący na wyposażeniu policjantów (np. radar). Poznaliśmy Misia Ratownika – przytulankę, którą wręczają policjanci dzieciom – uczestnikom wypadku. Miś ma pomóc przetrwać im trudne chwile.

Mieliśmy mnóstwo pytań na temat pracy policji: jak pracują psy, do czego się je wykorzystuje, czy policja dysponuje motorami, jak wygląda broń i wiele innych.

Wycieczka była bardzo atrakcyjna, wywołała wiele wrażeń i z pewnością wybierzemy się tam za rok. Chcemy dowiedzieć się o technikach kryminalistycznych czyli, w jaki sposób ściąga się odciski palców i zbiera ślady.

ul. Śniadeckiego 26, 32-602 Oświęcim
tel. 33-84-22-124 fax: 338422124
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.