ul. Śniadeckiego 26, 32-602 Oświęcim tel. 33-84-22-124 fax: 338422124 e-mail: sekretariat@sp4oswiecim.pl

Podsumowanie akcji "Czytanie dla pokoju"
02-11-2022

Nadszedł czas na podsumowanie październikowej akcji „Czytanie dla pokoju”. Została ona zorganizowana z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Jak doskonale wiecie za każdą wypożyczoną książkę otrzymywało się naklejkę, którą przyklejaliście na konto swojej klasy na gazetce przed biblioteką. Kartoniki nieustannie się zapełniały. Niektórym klasom trzeba było dokładać nowe, bo naklejki się już nie mieściły. W sumie uczniowie i nauczyciele wypożyczyli przez cały miesiąc 841 książek. Rekordzistami wśród klas została 3a. Wspólnie zdobyli 182 naklejki. Każdy uczeń tej klasy przeczytał średnio ponad 8 książek. Serdecznie im gratulujemy. Bardzo dziękujemy uczniom, którzy włączyli się do akcji Czytanie dla pokoju wypożyczając choć jedną książkę. Wszyscy otrzymali uwagę pozytywną, a klasa 3a słodkie dyplom, smycze i słodkie upominki.

Książki po ukraińsku
17-10-2022

Nasza szkolna biblioteka pozyskała 32 książeczki w języku ukraińskim od Fundacji „Edukacja dla demokracji” w ramach projektu „Inna bajka”. Jest on realizowany od marca 2022 i ma na celu dostarczenie książek w języku ukraińskim dzieciom, które znalazły w Polsce schronienie przed wojną. Ukraińskie dzieci w sytuacji uchodźczej nagle znalazły się „w innej bajce” – w stresującej, nowej i nieznanej sytuacji, w innym kraju, gdzie mówi się w innym języku. Dzięki projektowi dzieci z Ukrainy będą mogły wypożyczać i czytać bajeczki po ukraińsku, co daje im poczucie bezpieczeństwa i kontakt z rodzimym językiem i kulturą. Warto wspomnieć, że Kampania jest wspierana przez pierwszą damę Ukrainy panią Olenę Żeleńską. Zapraszamy wszystkie dzieci do biblioteki.

Czytanie dla pokoju c.d.
10-10-2022

Akcja Czytanie dla pokoju trwa na całego. Już prawie wszystkie klasy przyłączyły się do tej inicjatywy. Klasowe kartoniki zapełniają się naklejkami. W tym tygodniu biblioteka przygotowała wystawę książek „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Były one szczególnie polecane do wypożyczania. Seria ta pokazuje dzieciom temat wojny w przystępny, zrozumiały sposób. Wielokrotnie nagradzane, cenione, wzruszające, napisane prosto, bez patosu, przybliżają rzeczywistość zwykłych ludzi - dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas zawieruchy wojennej.
Poza tym na długich przerwach uczniowie z 8c przeprowadzili akcję Sprawdź jak szybko czytasz. W tych dniach w bibliotece wyjątkowo było głośno. Chętnych do zdobycia certyfikatu nie brakowało. Emocji i zabawy było co nie miara. Zobaczcie.

Wystawa

Sprawdź jak szybko czytasz

Gala Koziołka
07-10-2022

Jak co roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się uroczysta Gala Koziołka. Towarzyszyła ona wręczeniu Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Z kamerą śledziliśmy to wydarzenie i braliśmy udział w licznych spotkaniach autorskich oraz warsztatach. Z wszystkimi tymi pisarzami uczniowie naszej szkoły mieli okazję się spotkać podczas Święta Książki. Klasa 6b uczestniczyła w spotkaniu autorskim ze zdobywczynią głównej nagrody Koziołka 2022 - panią Katarzyną Wasilkowską. Odbyło się ono w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu. Szóstoklasiści mieli zaszczyt poznania z pierwszej ręki książki „Już, już”, za którą pisarka została narodzona. Jest to opowieść o tym, jak nie zagubić się w wirtualnym świecie, który zafascynował dziewczynkę o imieniu Lula. Jej historia była początkiem rozmowy o cienkiej granicy między korzystaniem z komputera dla rozrywki a uzależnieniem. To niezmiernie ważne tematy dotyczące wielu uczniów i ich rodzin. Po spotkaniu wszyscy mieli okazję do zakupu książek, zdobycia autografu i zrobienia sobie selfie z autorką.