Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Oświęcimiu

ul. Śniadeckiego 26, 32-602 Oświęcim tel. 33-84-22-124 fax: 338422124 e-mail: sekretariat@sp4oswiecim.pl

bip small


dolacz-do-nas-na-facebooku
fakty4-na-facebooku

sti lewy baner

Nagrody Koziołka Matołka za rok 2021
08-10-2021

Ceremonia przyznania Nagrody Koziołka Matołka za rok 2021 odbyła się 8 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu. Z kamerą udaliśmy się na uroczystość, mimo, że nie otrzymaliśmy oficjalnego zaproszenia wzorem lat poprzednich. Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego odebrał Jan Bliźniak, za swoją debiutancką książkę dla dzieci i młodzieży Śrubek i tajemnice Maszynerii. Jury jednogłośnie przyznało mu Nagrodę Koziołka Matołka 2021 i doceniło przede wszystkim problematykę podejmowaną w utworze. Zwycięska pozycja to “postapokaliptyczna opowieść, mówiąca o odwadze i wolności, jako stałej dyspozycji człowieka, zmusza do zastanowienia się nad istotą człowieczeństwa, nad tym, co czyni nas ludźmi”.
Jury poza głównym zwycięzcą wyłoniło także dwie inne pozycje książkowe, które otrzymały wyróżnienie i Nagrodę Koziołka Matołka 2021. Była to powieść Joanny Jagiełło Urodziny oraz Selfie ze stolemem Krzysztofa Kochańskiego. Zarówno jedna, jak i druga pozycja łączy w sobie elementy humorystyczne i moralizatorskie. Jeśli chcesz poznać bohaterów wyróżnionych pozycji wypożyczaj i czytaj.

Spotkanie 4b z ilustratorem
07-10-2021

Klasa 4b miała przyjemność wziąć udział w spotkaniu autorskim ze znanym ilustratorem Marcinem Bruchnalskim. Odbyło się ono w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu w ramach 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego w Oświęcimiu. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach rysunkowych na podstawie książek m.in. Oj Hela, Wieloryb czy Pirat Jędruś. Marcin Bruchnalski jest wybitnym ilustratorem książek dla dzieci. Współpracuje z wieloma wydawnictwami, a jego rysunki pojawiają się także w „Świerszczyku”. Czwartoklasiści obejrzeli mnóstwo grafik, rysunków, ilustracji. Wspólnie zastanawiali się jak można namalować żal, pośpiech i różne abstrakcyjne pojęcia. Na spotkaniu ilustrator opowiadał o swojej codziennej pracy, o historiach, jakie kryją się za jego rysunkami. Uczył dzieci, jak ważna jest wyobraźnia w ilustrowaniu tekstu. Następnie z pobudzoną wyobraźnią uczestnicy spotkania dali wyraz swojej fantazji wykonując ilustrację do dziwnego, niezrozumiałego wiersza czy wybranych przez siebie pojęć. U niektórych mogliśmy zaobserwować prawdziwe talenty ilustratorskie

ZOBACZ

Spotkanie z Małgorzatą Strzałkowską
07-10-2021

7 października 2021r. uczniowie kl. 3a uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką Małgorzatą Strzałkowską. Zajmuje ona czołowe miejsce we współczesnej polskiej literaturze dla dzieci. Jej wiersze, baśnie i opowiadania znajdują się w podręcznikach i antologiach. W 2014 r. otrzymała Medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości. Podczas spotkania poetka zaprezentowała wiele swoich utworów i zwróciła uwagę na możliwości tkwiące w zabawach językiem polskim. Wszyscy mieli okazję przekonać się, że twórczość pani Małgorzaty Strzałkowskiej to doskonała gimnastyka buzi i języka. Łamańce językowe sprawiły zebranym mnóstwo frajdy i radości. Na zakończenie był czas na zadanie pytania, zdobycie autografu oraz wspólne zdjęcia.

ZOBACZ

Święto Książki Dziecięcej
06-10-2021

Jak co roku nasza szkoła licznie uczestniczyła w Święcie Książki Dziecięcej, które organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu. Jest to święto towarzyszące obchodom Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskieo w Oświęcimiu. W tym roku odbywało się ono pod hasłem Mądra Głowa. Jednym z pierwszych wydarzeń, było spotkanie spotkanie autorskie "Dobre i złe tajemnice" z Małgorzatą Strękowską – Zarembą. Brała w nim udział kl. 5b. Autorka znana jest z takich książek jak Dom nie z tej ziemi, Willa trzech łotrów, serii o Filipku czy serii o Maciusiu, chętnie przez was czytanych. Pisarka rozmawiała z dziećmi o tajemnicach, zadawała zagadki związane z literaturą oraz czytała fragmenty swoich książek. Na zakończenie oczywiście były pytania do pisarski, autografy do książek praz wspólne zdjęcie.

ZOBACZ

Mój przyjaciel robot
06-10-2021

Uczniowie klasy 5a wybrali się do MBP, gdzie wzięli udział w warsztatach literacko –plastycznych „ Mój przyjaciel robot” – na podstawie książki Jana Bliźniaka „ Śrubek i tajemnice maszynerii”. Książka ta zdobyła nagrodę główną Koziołka 2021 w Ogólnopolskim Konkursie im. Kornela Makuszyńskiego. Po zapoznaniu się z fragmentami lektury piątoklasiści przystąpili do praktycznej części spotkania. Za pomocą tabletów sterowali robotami. Rywalizowali ze sobą pokonując robotem tor przeszkód, który sami wcześniej skonturowali z klocków. Na zakończenie każdy uczeń wykonał z dostępnych materiałów plastycznych własnego robota. To były bardzo ciekawe i kreatywne warsztaty.

ZOBACZ

ul. Śniadeckiego 26, 32-602 Oświęcim
tel. 33-84-22-124 fax: 338422124
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.