Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke
23-10-2015

23 października uczniowie klas IVc i Vc wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Grzegorzem Kasdepke w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Jest on laureatem licznych nagród w dziedzinie literatury dla dzieci - zdobył między innymi Koziołka za książkę p.t. Kacperiada. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko. Jak sam o sobie mówi jest 100% bajkopisarzem.

Na wstępie został rozstrzygnięty konkurs literacki. Zadaniem uczestników było napisanie własnego zakończenia do opowiadania p.t. Telewizor zamieszczonego w książce pana Grzegorza Potworak i inne kosmiczne opowieści. Igor Petruczenko zdobył III miejsce, a Weronika Olszewska i Natalia Małkus otrzymały upominki za udział w konkursie.
Pisarz od razu nawiązał serdeczny kontakt z dziećmi, mimo, że rozpoczął od sprawdzenia ich wiedzy na temat gatunków literackich. Okazało się, że nie było z tym większego problemu. Przedstawił zatem swoje książki z gatunku romanse, poradniki,a nawet horrory (np. Horror czyli skąd się biorą dzieci). Prezentował pozycje, które powstały już jakiś czas temu oraz te najświeższe, które dopiero co się ukazały. Czytał fragmenty wybranych książek przez co niewątpliwie zachęcił do sięgnięcia po jego twórczość. Wszystkich zaciekawiły książki ,,Co to znaczy...'' i ,,Co to znaczy po raz drugi...'', które zawierają krótkie historyjki wyjaśniające znaczenie związków frazeologicznych. Dzieci razem z pisarzem rozgryzały znaczenie niektórych z nich, były przy tym ,,całe w skowronkach'',
a niektórzy momentami dostawali ,,małpiego rozumu''.
Kolejnym punktem programu była konferencja prasowa. Wszystkie dzieci stały się dziennikarzami i na autora spadła lawina pytań, między innymi: ,, Jakie jest Pana hobby?'', ,,Jaki uprawia Pan sport?'', ,,Czy lubi Pan pisać?'' i wiele, wiele innych. Pytań było całe mnóstwo – chodziło przecież o jak najpóźniejszy powrót do szkoły . Żadne pytanie nie pozostało bez odpowiedzi - dzieci były usatysfakcjonowane.
Na zakończenie każdy mógł zakupić jedną z książek Grzegorza Kasdepke oraz zdobyć pamiątkowy autograf z dedykacją. Klub czytelnika towarzyszył pisarzowi podczas składania pozdrowień dla czytelników naszej biblioteki za pośrednictwem Szkolnej Telewizji Fakty Czwórki.