Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej
03-04-2023

dzienksiazki2023

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku w dniu 2 kwietnia. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Dzień ten jest jednocześnie dniem urodzin Hansa Christiana Andersena, duńskiego baśniopisarza. Na wybór patrona tego dnia miał wpływ fakt, że napisane przez niego baśnie znane są na całym świecie. Przeczytane po raz pierwszy w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięć i zostają z nami przez całe dorosłe życie. Tegorocznym gospodarzem święta jest Grecka Sekcja IBBY. Za przesłanie dla dzieci odpowiada Vagelis Iliopoulos, a za projekt plakatu Photini Stephanidi.

Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła naszą szkołę do świętowania Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej. Na warsztaty o Grecji, tegorocznym gospodarzu tego święta wybrała się klasa 4b.
Święta Jeżeli Grecja kojarzy Wam się tylko z mitologią lub sałatką grecką, to spieszymy z nowiną, że to właśnie ten kraj został bohaterem tegorocznego Światowego Dnia Książki Dziecięcej. Obchodzimy go 2 kwietnia. Z tej okazji klasa 4 b wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej, by wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych. Zajęcia rozpoczęły się od obejrzenia prezentacji o Grecji, jej mieszkańcach, kulturze, obyczajach, historii i tradycyjnych potrawach. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, jak wygląda zmiana warty w Grecji, oraz nauczyć się najpopularniejszego greckiego tańca - zorby. Po pląsach przyszedł czas na odpoczynek, słodką przekąskę i wykonanie papierowych wieńców laurowych. Każdy uczeń wracał z warsztatów z dumą, z tarczą i z laurem olimpijskim na czole.