Biblioteka
Rok 2013 rokiem Juliana Tuwima
05-06-2013
6 stycznia 2013 r. oficjalnie rozpoczął się Rok Tuwima. Tego dnia, ale sto lat temu, w Kurierze Warszawskim ukazał się debiutancki wiersz poety Prośba. 27 grudnia 2013 roku minie 60. rocznica śmierci Juliana Tuwima.
Obie rocznice stanowią okazję do oddania hołdu temu wielkiemu poecie, który kształtował język, wyobraźnię i społeczną wrażliwość wielu pokoleń Polaków, ucząc ich zarazem poczucia humoru i ukazując optymizm codziennego życia.
Biblioteka szkolna zorganizowała dla wszystkich uczniów Tuwimiadę. Głównym celem konkursu była popularyzacja twórczości Juliana Tuwima, zdobycie podstawowych informacji o życiu poety oraz rozwijanie umiejętności wyszukiwania informacji z różnych źródeł.
Klasy młodsze miały za zadanie wykazać się doskonałą znajomością wierszy poety. Klasy IV-VI oprócz wiedzy na temat twórczości musiały znać kilka faktów z życia Tuwima.
W konkursie wzięło udział 42 uczniów, 5 z klas starszych i 37
z młodszych. Nagrodzeni zostali ci, którzy bezbłędnie i szczegółowo wypełnili quiz. Są to:
Ia Milena Jaromin
Ib Jakub Wójcik
Miłosz Sadkowski
Gabriela Siatka
Ic Weronika Olszewska
Ola Amanowicz
Maciej Gwiazdoń
Adrian Czuba
Igor Petruczenko
IIb Marek Węglarz
Ola Filipowicz
IIc Kacper Iwanicki
Iwona Strózik
IIIa Natalia Kajm
IIIb Michał Małkus
Patrycja Kolarczyk
Kacper Komendera
Magdalena Firek
Maciej Cempla
IVa Oliwia Kolber
VIb Joanna Filipowicz
VIc Izabela Kita
Zuzanna Kuleta
Nagrody i dyplomy zostaną wręczone na apelu.
Gratulujemy doskonałej znajomości wierszy Juliana Tuwima
i zachęcamy do ich czytania tych, których jeszcze nie poznaliście!!!
Jak to z wielkimi poetami bywa, często wypowiadamy stworzone przez nich frazy i powiedzonka, nie wiedząc nawet, że ich cytujemy. Prawidłowość ta dotyczy także Juliana Tuwima. Oto kilka cytatów, które na zawsze wrosły w naszą mowę. Pojawiały się one na drzwiach przed wejściem do biblioteki przez cały maj:
„Miłość ci wszystko wybaczy", tytuł największego przeboju Hanki Ordonówny cytujemy wielokrotnie, gdy chcemy zażartować z wielkiej i nie mającej granic miłości, która wszystko wybacza, a której tak naprawdę nie znamy.
„Para, woda w natchnieniu", kolejna jakże oryginalna i celna definicja.
„Plan, coś co potem wygląda absolutnie inaczej", warto zapamiętać ten cytat, by pokrzepić się nim w odpowiedniej chwili.
„Rodzynka, stroskane winogrono", tylko Tuwim mógł wymyślić coś takiego.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o współtwórcy grupy Skamander możecie zajrzeć na juliantuwim.pl i http://www.cytaty.info/autor/juliantuwim.htm