Projekt 3b "Książki naszych marzeń
18-04-2016

Jego motywem przewodnim były powszechnie lubiane przez uczniów książki, których głównymi postaciami były czarownice i wiedźmy.
Klasa brała udział lekcjach bibliotecznych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, m.in. „Dzieci i świat w oczach Starego Doktora" – zajęcia dotyczące Kornela Makuszyńskiego oraz „Legendy oświęcimskie".
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w dwóch spotkaniach autorskich we współpracy z Miejską Biblioteką, których bohaterami byli autorzy książek dla dzieci – Tom Justyniarski oraz Rafał Witek. Każde spotkanie poprzedzone było wspólnym czytaniem książek autorów oraz wykonaniem do nich ilustracji. Podczas Spotkania z panem Rafałem Witkiem rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na ilustrację do książki „Bujamy w obłokach", w którym drugą nagrodę otrzymała Zuzia Wójcik, a Paulina Czebotar wyróżnienie. Wszystkie prace przygotowane przez uczniów znalazły się na wystawie pokonkursowej.
Podczas codziennych zajęć uczniowie czynnie brali udział w różnych formach aktywności związanych z czytelnictwem. M.in. były to:
- słuchanie, czytanie i recytowanie wierszy,
- czytanie głośne, ciche i z podziałem na role oraz inscenizowanie treści opowiadań i dialogów.
- wyjaśnianie sensu przysłów pojawiających się w tekstach literackich, zjawisk przyrodniczych i innych zagadnień,
- wyszukiwanie fragmentów w lekturach,
- określanie nastroju wierszy,
- poznawanie historii naszego kraju i polskich miast w oparciu o legendy,
- tworzenie wizytówek i portretów bohaterów lektur i opowiadań wykorzystując tradycyjne techniki plastyczne oraz programy komputerowe; powiadanie ich dalszych przygód, pisanie listów do bohaterów lektur, m.in. do „Dzieci z Bullerbyn",
- wyszukiwanie informacji na temat pisarzy, sławnych osób, sportowców w różnych źródłach, m.in. na temat Henryka Sienkiewicza, Astrid Lindgren, Jana Grabowskiego, Haliny i Czesława Centkiewiczów, Hansa Christiana Andersena, Stanisława Wyspiańskiego, Fryderyka Chopina, Józefa Piłsudskiego – regularne korzystanie z zasobów biblioteki szkolnej,
- wyszukiwanie w albumach i atlasach przyrody informacji o zwierzętach, m.in. zorganizowanie wystawki w klasie p.t. „Życie zwierząt zimą w różnych środowiskach",
- poznawanie życia, zwyczajów i tradycji mieszkańców i zwierząt z różnych stron świata m.in. Szwecji, Grenlandii w oparciu o zasoby biblioteczne,
- rozmowy na temat różnych ogłoszeń zamieszczanych w gazetach i czasopismach – korzystanie z zasobów biblioteki.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w konkursach i akcjach organizowanych przez szkolną bibliotekę, m.in. w „Zimowym Konkursie Recytatorskim", Ogólnopolskich Wyborach Książek, „Podaruj książkę bibliotece", „Randka w ciemno z książką", „Plastelinowe cudaczki", Święto Pluszowego Misia.
Klasa podjęła się również uczestnictwa w projekcie „Sleveeface". Z zasobów biblioteki szkolnej uczniowie wybrali książki, na okładkach których widnieją postaci. Zadaniem uczniów było przygotowanie charakteryzacji adekwatnej do wizerunku na okładce książki. Efektem projektu są nietypowe fotografie z udziałem uczniów. W szkolnym holu została zorganizowana wystawa fotografii, która ma za zadanie zachęcać innych uczniów do sięgnięcia po ulubione książki.