Lekcja matematyki w terenie
07-04-2016

Podzieleni na grupy uczniowie mierzyli, liczyli i sprawdzali, ile betonu trzeba kupić, aby wyrównać powierzchnię schodów i podestu, ile będzie kosztowała farba potrzebna na pomalowanie części boiska  oraz jakie będą wymiary budynku szkoły na planie sporządzonym w odpowiedniej skali.  Ponieważ dzień był słoneczny uczniowie sprawdzali  jak wygląda ich cień, który w geometrii nazywany jest rzutem bryły. Zobaczyli   również jak zmieniają  się cienie  figur płaskich, szczególnie  prostokąta  (w równoległobok). Chęć poprawnego wykonania zadań i ocena ich pracy stanowiła silną motywację do działania. Uczniowie klasy  VI b  po takich zajęciach poza szkołą zrozumieli  potrzebę stosowania tych obliczeń w życiu codziennym. Lekcja ta  wzbogaciła ich wyobraźnię  i pomogła  lepiej zrozumieć   poruszane zagadnienia.