Ogłoszenie "Książki naszych marzeń" już w szkolnej bibliotece
08-02-2016

Za pieniądze z programu zostały zakupione książki, które nie są podręcznikami. Książki te były wybierane przez uczniów. W tym celu w szkole zorganizowano Ogólnopolskie Wybory Książek. Uczniowie wskazywali w nich trzy propozycje książek, które najchętniej by przeczytali lub poleciliby innym do przeczytania. Każdy mógł dodatkowo zgłosić nowości do kupienia wrzucając kartki z wymarzonymi tytułami do specjalnie przygotowanego pudełka w bibliotece. Zakupy opiniowane były przez Radę Pedagogiczną i Radę Rodziców oraz konsultowane z Miejską Biblioteką Publiczną i Biblioteką Pedagogiczną.
Ostatecznie zakupionych zostało 160 książek, którymi uczniowie autentycznie są zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Oto niektóre tytuły:
• kilka części Animal Magic H.Webb
• Babcia Rabuś D.Williams
• kilka części Zaopiekuj się mną H.Webb
• 3 części Zosi z ulicy Kociej A.Tyszki
• 4 części Dziennika cwaniaczka J.Kinneya
• 4 części przygód małej podróżniczki Neli
• Florka listy do babci, Florka listy do Józefiny, Florka z pamiętnika ryjówki R.Jędrzejewskiej - Wróbel
• 3 części Zwiadowców J.Flanagana
• kilka tytułów z serii Persy Jackson i bogowie olimpijscy R.Riordana
• Czerwone krzesło i Olbrzym z serii Magiczne drzewo A.Maleszki
• Poradniki małego kibica, patrioty i ucznia
• kilka tytułów z serii Agata na tropie S.Stevensona
• lektura Pięciopsiaczki W.Chotomskiej
• lektura Charlie i fabryka czekolady R.Dahla
Książki zostały wyeksponowane w specjalnie przygotowanym miejscu. Od razu wzbudziły wielkie zainteresowanie wśród uczniów. Mamy nadzieję, że każdy z nich znajdzie w tych nowościach coś dla siebie.
Zgodnie z założeniami programu w każdej klasie realizowane są projekty
z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
Program Książki naszych marzeń poprzedził Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który w latach 2016-2020 będą wspólnie realizować ministerstwa: edukacji narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego. Szkoła złożyła już wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach NPRC.