Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 4 im. Stanisława Wyspiańskiego w Oświęcimiu

ul. Śniadeckiego 26, 32-602 Oświęcim tel. 33-84-22-124 fax: 338422124 e-mail: sekretariat@sp4oswiecim.pl

bip small


dolacz-do-nas-na-facebooku
fakty4-na-facebooku

sti lewy baner

Sala doświadczania świata
09-02-2024

Nasza szkoła może poszczycić się nowym pomieszczeniem - Salą Doświadczania Świata.
Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, wyposażone w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów. Głównym jej celem jest stwarzanie możliwości odbierania nowych bodźców, wzbogacanie doświadczeń oraz miłe spędzanie czasu w atmosferze relaksu i pełnej akceptacji. Sala ta jest narzędziem terapeutycznym, przeznaczonym do pracy z osobami zdrowymi, jak i z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz z różnymi deficytami.
Terapia w Sali Doświadczania Świata dobierana jest indywidualnie do potrzeb danego ucznia. W takiej sali uczeń ma wolność wyboru bodźców, których w danym momencie najbardziej potrzebuje. Odpowiednio dobrana muzyka stymuluje zmysł słuchu, odpręża, uspokaja, ale również zachęca do dalszej aktywności. Emiter zapachów wytwarza wraz z parą wodną zapach, nawilża powietrze i jednocześnie zmienia kolory, dodatkowo stymulując zmysł wzroku. Projektor przestrzenny z wymiennymi tarczami, koncentruje wzrok i uwagę dziecka na zmieniających się sekwencjach barw i obrazów wyświetlanych na ścianie. Światłowody dostarczają silnych wrażeń wzrokowych poprzez zmieniające się kolory. Zwiększają koncentrację uwagi, wzbudzają zainteresowanie oraz chęć do działania. Kolumny wodne dostarczają silnych wrażeń wzrokowych (poruszające się w kolumnie, zmieniające kolor bąbelki), dotykowych (wibracje towarzyszące wydzielaniu się bąbelków oraz temperatura), słuchowych (specyficzny dźwięk włączonej kolumny i bulgoczącej wody - szmery, bulgotanie). Umożliwiają koncentrację uwagi oraz doskonalą umiejętność wodzenia wzrokiem. Huśtawka, fotele do siedzenia i fotel z masażem to element relaksacji.
W Sali Doświadczania Świata prowadzone są zajęcia rewalidacyjne, mające na celu stymulację polisensoryczną. Miejsce to sprzyja wyciszeniu emocjonalnemu, łagodzeniu stresów, relaksacji, odprężeniu, wzmacnianiu poczucia bezpieczeństwa. Dzięki temu poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz orientacja w przestrzeni, rozwija spostrzegawczość, usprawnia koncentrację na bodźcach słuchowych, aktywizuje zmysł dotyku i umożliwia zdobywanie doświadczeń zapachowych.

sala

 
 
 
 

ul. Śniadeckiego 26, 32-602 Oświęcim
tel. 33-84-22-124 fax: 338422124
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.