Sąd nad bakteriami
16-03-2023

Podczas lekcji biologii w klasie 5a i 5b odbyły się Sąd nad bakteriami. W rozprawie wzięli udział: sędzia, oskarżyciel, obrońca i świadkowie. Wśród nich znaleźli się: mikrobiolog, nauczyciel biologii, lekarz, farmaceuta, gospodyni domowa, uczeń, ogrodnik oraz dyrektor oczyszczani ścieków. Każdy musiał dobrze przygotować się na to wydarzenie, by bronić swojego zdania i mieć argumenty potwierdzające ich rację.
Piątoklasiści po tym procesie wiedzą już dobrze, że bakterie dzień w dzień wpływają na każdy aspekt naszego życia. Niektóre powodują psucie się żywności oraz są bardzo szkodliwe dla człowieka, roślin i zwierząt. Aby uchronić się przed chorobami wywołanymi przez bakterie należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad profilaktyki. Należy przestrzegać zasad higieny, wykonywać prześwietlenia płuc oraz korzystać ze szczepień ochronnych. Trzeba pamiętać o higienie podczas przygotowywania posiłków oraz odpowiednio przechowywać żywność. Wiele z bakterii jest bardzo potrzebnych. Wykorzystywane są do produkcji serów, kefirów, kiszonek, antybiotyków i leków. Pomagają w oczyszczaniu wody i tworzeniu żyznej gleby.
W związku z przytoczonymi argumentami za i przeciw, sędzia uniewinnił bakterie pożyteczne i skazał bakterie chorobotwórcze.