8a w kopalni Guido
10-06-2022

Dnia 10 czerwca 2022 r. klasa 8a była na wycieczce w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO. W Kopalni Guido zamiast pokładów węgla zdobywa się turystykę, kulturę i rozrywkę!
W kopalni czekała na nas moc atrakcji, których nie sposób zobaczyć nigdzie indziej. Aby przekonać się, jak wyglądała praca górnika, poznać historię górnictwa i jego współczesne oblicze, wystarczy włożyć kask, pobrać górniczą lampę i ruszyć na spotkanie podziemnej przygody!
Zwiedzanie Kopalnie Guido odbywało się z przewodnikiem trasą edukacyjną z podstawą programową kształcenia ogólnego (dostosowaną do wieku uczestników).
Największymi atrakcjami na poziomie 320 były pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną kolejką podwieszaną. To właśnie tutaj znajduje się najgłębiej położona w kopalni węgla kamiennego trasa turystyczna w Europie! Odkrywanie poziomu 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych.
Po zwiedzaniu kopalni w Zabrzu przejechaliśmy do Parku Śląskiego w Chorzowie. Tam wsiedliśmy do Kolejki liniowej Elki i podziwialiśmy uroki parku. Przejazd w jedną stronę trwał około 15 minut. Kolejka jedzie pomału, więc jest czas, aby zrobić zdjęcia i obejrzeć widoki. Na samym początku z lewej strony widzieliśmy Śląskie Wesołe Miasteczko Legendia. Ogród Japoński, Rosarium, Promenadę Generała Jerzego Ziętka, Halę Wystaw Kapelusz i oczywiście bloki Chorzowa. Jednak najciekawszym widokiem jest Stadion Śląski - wygląda zjawiskowo.
Z dobrymi humorami, energią, wrażeniami wróciliśmy do Oświęcimia!!!
To była Nasza ostatnia wycieczka w tej szkole!!!!