Noc Muzeów 2022
14-05-2022

NOC MUZEÓW, to wielka kulturalna impreza o zasięgu europejskim. Idea zrodziła się w Berlinie w 1997 roku, gdzie taka noc miała miejsce po raz pierwszy. Akcja ta jest ściśle związana z Międzynarodowym Dniem Muzeów zw. Dniem Muzealnika, który przypada na dzień 18 maja.
Noc Muzeów to nie tylko dobra zabawa i nocne zwiedzanie, to wydarzenie ma nas zainspirować do obcowania z kulturą, historią, zachęcić do poznawania sztuki oraz przypomnieć nam, co możemy zobaczyć we własnym mieście.
Chętnych na historyczno-kulturalną przygodę z naszej szkoły nie brakowało. Udało im się w ten wieczór zwiedzić Muzeum Zamek w Oświęcimiu z wystawą czasową "Dwór Książęcy w Oświęcimiu. XIV - XV w.":
oraz zaliczyć wyjście na wieżę zamkową. Na wzgórzu zamkowym prezentację przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Fortunate Sons z Oświęcimia odtwarzającej żołnierzy armii U.S.A. walczących podczas wojny w Wietnamie. Grupa zaprezentowała elementy amerykańskiego umundurowania i sprzętu wojskowego. Rekonstruktorzy podzielili się z zainteresowanymi, historią i ciekawostkami związanymi z prezentowanymi militariami oraz najlepszą muzyką z lat 60. - tych, która towarzyszyła amerykańskim żołnierzom w czasie pobytu w Wietnamie.
Wycieczkowicze z Czwórki W Ratuszu znajdującym się na Rynku Głównym obejrzeli wystawę "W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia" oraz wzięli udział w warsztatach kreatywnych. Nie lada atrakcją było Zwiedzanie Tuneli Interaktywną Trasą Historyczną.
Ponadto udało się odwiedzić Muzeum Żydowskie i Synagogę, Cafe Bergson i siedzibę Stowarzyszenia Romów w Polsce. Wyprawa zakończyła się na słodko lodami z „Figi z makiem”.