Uczniowie klas 8 w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau
29-03-2022

Uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w bezpłatnym pobycie studyjnym w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.Młodzież uczestniczyła w zwiedzaniu ogólnym obozu Auschwitz I, w tym blok nr 6, nr 11 i ścianę śmierci, komorę gazową, krematorium oraz blok zagłady ludności żydowskiej nr 27. Podczas drugiej części zwiedzania uczniowie pojechali do Birkenau, przeszli przez Alte Juden Rampe, mieli możliwość zobaczenia część baraków drewnianych tzw. „kwarantannę”, pomnik, ruiny krematoriów oraz baraki murowane w kwaterze kobiecej i dziecięcej.Ósmoklasiści wzięli też udział w warsztatach w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Tematem był „Los jednostki w rzeczywistości obozowej” oraz „Historia zapisana w przedmiocie” . Uczestnicy warsztatów zapoznali się z różnymi typami postaw, jakie reprezentowali więźniowie w obozie. Wiedzę na ten temat czerpali z relacji świadków oraz informacji zdobytych podczas zwiedzania. Jednostkowe doświadczenia stały się punktem wyjścia do dyskusji o wpływie rzeczywistości obozowej na postępowanie osadzonych w obozie ludzi.Ósmoklasistom przybliżono również historię byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz poprzez analizę wybranych przedmiotów należących do osób deportowanych do obozu. Wyjście to było okazją, by zobaczyć część unikatowych zbiorów Muzeum Auschwitz-Birkenau w formie fotografii. Każdy wybrany do zajęć przedmiot łączył się z losem osoby, który stanowił punkt wyjścia do rozmowy o rzeczywistości obozowej i indywidualnym doświadczeniu Auschwitz.Młodzież wcześniej miała lekcje przygotowujące do wizyty w tym szczególnym miejscu, a po zakończeniu był czas na refleksję.