Wkręć się w Pana Tadeusza
03-03-2021

Pan Tadeusz jako epopeja narodowa znalazła stałe miejsce w kanonie wielkiej literatury polskiej. Jest to lektura obowiązująca na egzaminie ósmoklasisty. Niestety, wrażenia niektórych uczniów po przeczytaniu tego eposu są adekwatne do słów Gombrowicza: Jak zachwyca, jak nie zachwyca. Warto spojrzeć na tę książkę nieco inaczej. Dlatego uczniowie kl. 8a próbowali zrozumieć lekturę i realizowali projekt Wkręć się w Pana Tadeusza. Zadanie polegało na stworzeniu karty tytułowej do wybranego fragmentu epopei. Każdy uczeń mógł się wykazać kreatywnością w interpretacji tytułów ksiąg poematu, inwokacji lub epilogu. Zadanie twórcze pozwoliło na oswojenie lęku przed Panem Tadeuszem. Nie wszystkich książka zachwyciła, ale każdy znalazł coś dla siebie.