Balladyna
01-10-2020

Balladyna

W tym roku do Narodowego Czytania wybrano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. Z tej okazji klasy siódme omawiały ten właśnie dramat jako pierwszą lekturę obowiązkową w bieżącym roku szkolnym. Na ostatniej lekcji poświęconej "Balladynie" odbyło się głośne czytanie sceny czwartej aktu piątego, która przedstawia rozprawę sądową z udziałem głównej bohaterki występującej już w roli królowej. By objąć tron, Balladyna posunęła się do wielu niegodziwości i zbrodni. Teraz ma osądzić zbrodniarzy, którzy dokonali haniebnych czynów. Problem w tym, że winny, a raczej winna jest tylko jedna osoba - Balladyna. Bohaterka, chcąc nie chcąc, osądza samą siebie i wydaje na siebie wyrok. Ginie rażona piorunem. Jednym z przesłań dramatu jest ostrzeżenie, że nie można osiągać celów czyimś kosztem. Jednak inne wydaje się jeszcze bardziej przemawiać do naszej wyobraźni - człowiek, który czyni zło, nie tylko niszczy innych, lecz także, a może przede wszystkim niszczy samego siebie .