Tajemnicze ogródki-rabatki z 5a
17-05-2024

Kwiaty to ważny element otaczającego nas świata. Dzięki roślinom przestrzeń staje się zdrowsza, ale też bardziej atrakcyjna i przyjazna. Niektóre okazy potrzebują odpowiednich warunków, by zdrowo rosły i długo cieszyły oko. Przestrzeń szkolna to doskonały przykład takiego miejsca. Kwiaty w szkole to również ciekawy sposób na wyrabianie ekologicznej świadomości u dzieci.
Dlatego uczniowie klasy 5a, po omówieniu lektury Tajemniczy ogród, założyli ogród w skrzynkach, na szkolnych parapetach. Podobnie jak główna bohaterka książki - Mary Lennox chcieli mieć swój, własny kawałek ziemi.
Pomysł sadzenia kwiatów spodobał się uczniom. Z uśmiechem na twarzach oraz dużym zaangażowaniem, pod okiem nauczycieli, sadzili swoje roślinki. Mali ogrodnicy stworzyli jednokolorowe kompozycje z pelargonii, ucząc się przy okazji współpracy w grupie. Zobowiązali się do pielęgnacji kwiatów. Piątoklasiści pożytecznie i miło spędzili czas na świeżym powietrzu, a nie w ławkach szkolnych.

rabatki

17-05-2024

W Młodzieżowym Domu Kultury, 7 maja br., zostały przeprowadzone Eliminacje Rejonowe XL Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Echa Poetica. Naszą szkołę w kategorii wiekowej klas IV-VI reprezentowały dwie uczennice. Z klasy 5a była to Antonina Bulek i z klasy 5b - Emilia Hanuszek. Do Finału Wojewódzkiego komisja zakwalifikowała
9 recytatorów. Wśród nich znalazła się Antonina Bulek, która zdobyła II miejsce. Uczennica ciekawie zaprezentowała fragment prozy Elizy Piotrowskiej Ciocia Jadzia w Rzymie i wiersz Joanny Papuzińskiej Pims, którego nie ma. Teraz Tosię czekają kolejne ćwiczenia poprawnej wymowy i zabawy słowem. Etap wojewódzki konkursu odbędzie się 29 maja w Nowym Sączu. Trzymajcie kciuki.

Śląski Park Nauki - kl. 6a, 6b
15-05-2024

Klasy 6a i 6b wybrały się na wycieczkę edukacyjną do Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Zwiedzanie zaczęli od interaktywnej wystawy dotyczącej geologii i meteorologii. Poznali w jaki sposób działają sejsmografy i poczuli na własnej skórze siłę wstrząsów sejsmicznych. Mieli szansę wywołać różne zjawiska pogodowe takie jak zmiana temperatury czy wiatr. Przyglądali się również jak zmiany ciśnienia potrafią wywołać trąbę powietrzna, oraz jak wyglądają wyładowania elektryczne nad Katowicami. Próbowali również własnych sił w tzw. greenboxie, który jest wykorzystywany przy nadawaniu prognozy pogody ze studia telewizyjnego.
Kolejnym punktem wycieczki był wykład pod rozgwieżdżonym niebem planetarium. Szóstoklasiści powtórzyli sobie wiadomości dotyczące ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi, od których zależą pory roku i pory dnia. Obserwując rozgwieżdżone niebo przypomnieli sobie bohaterów starożytnych mitów upamiętnionych w nazwach gwiazd i gwiazdozbiorów.

kl6

Parada z okazji Święta Konstytucji
15-05-2024

Miejskie obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej. Po niej delegacja uczniów z naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor i nauczycielami wzięła udział w przemarszu ulicami Starego Miasta. Parada zakończyła się na Placu Kościuszki, gdzie władze miasta, reprezentacje organizacji miejskich i społecznych oraz szkół złożyły kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Ważność i odświętność tego wydarzania nasza delegacja podkreśliła pięknymi biało - czerwonymi strojami, kokardami narodowymi przypiętymi do piersi, wiankami oraz polskimi flagami.

3maj