"Tydzień bibliotek 2016"
17-05-2016

tydzien bibliotek2016

W dniach od 8 do 15 maja biblioteka szkolna świętowała Tydzień Bibliotek. Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów było Biblioteka inspiruje. Podczas Tygodnia Bibliotek codziennie czekały na uczniów nowe atrakcje. W poniedziałek odbywał się Zakładkowy rekord. Każdy mógł przyłączyć się do zabawy i wykonać część gigantycznej zakładki do książki. Uczniowie malowali swój kawałek według własnego pomysłu, w dowolne wzory.

Następnie łączyliśmy je w jedną długą zakładkę. Ostatecznie nasz gigant mierzył ponad 20m. Każdy mógł zobaczyć poniedziałkowe dzieło w szkolnym korytarzu. Upominki za udział w akcji wylosowały: Weronika Szojda, Oliwia Kowalczyk z IIe, Kuba Kuwik, Roksana Racięcka i Dominika Semper.
We wtorek wszyscy zostali zaproszeni do dokończenia hasła Czytam bo .... Nagrodziliśmy 3 najbardziej inspirujące i mądre wypowiedzi. Oto one:
Czytam, ponieważ jestem ciekaw świata. W książkach zawarta jest cała wiedza, która jest nam potrzebna w szkole i w życiu – Joanna Grzywacz kl. IIIc
Czytam, bo czytanie rozwija i pomaga rozwiązywać różne problemy. Poza tym można chociaż na chwilę znaleźć się w innym świecie – Natalia Małkus kl. IVc
Czytam, bo jestem ciekawa nie tylko tego, co się dzieje dookoła mnie, ale chcę też wiedzieć, co słychać u Pani Wyobraźni – Weronika Szojda kl. IIa
W środę uczniowie zostali zainspirowani do ekologicznego działania. Każdy mógł samodzielnie wykonać i zabrać do domu dekoracyjną mądrą sówkę. Wykonywali je z płyt CD, nakrętek od słoików i butelek, papieru oraz guzików.
W czwartek biblioteka inspirowała uczniów do myślenia. Uczniowie wspólnie tworzyli pociąg słowny. Wymyślali wyrazy na literę, którą kończyło się poprzednie słowo. Udało się stworzyć pociąg z aż 160 słów. Było bardzo twórczo.
Za zakończenie świętowania uczniowie układali rymowanki i wiersze z wyrazem Czytam. Spośród klas młodszych najładniejsze teksty według jury ułożyły:
Emilia Ścierska – Książka ładnie napisana
Więc czytam sobie od rana
Czytam bajki i lektury
Czytam nawet w dzień ponury.
Książki uczą, rozwijają
Ciekawostki w sobie e mają
Więc na koniec dobra rada
Czytaj – bo to ważna sprawa
Julia Grałek – Czytam wszędzie, gdzie się da
Czytam tu i czytam tam
Czytam w klubie, w bibliotece
W domu, w szkole, w parku w lecie
Czytam tu i czytam tam
Bo książkę zawsze ze sobą mam.
Aleksandra Kłusek - Książki czytać lubię ja,
Tak poznaję inny świat.
Kolorowy, egzotyczny,
Czasem bywa tez liryczny.
Gdy za oknem pada deszcz,
Szybko książkę w ręce bierz!
Bo gdy nuda cię zamęcza
Czytać możesz ile chcesz!

Spośród klas IV, V i VI jury nagrodziło rymowanki:
Julii Pomietlak – Czytam książki cały dzień,
Bo to wielka frajda jest.
Czytać książki każdy może,
Więc czytaj o każdej porze.
W książkach jest mnóstwo ciekawych rzeczy,
Więc czytajcie je drogie dzieci.
Julii Palichleb - Czytam, bo to super sprawa,
Czytanie to świetna zabawa.
Kiedy nudy ci dokuczą,
Kiedy owce buczą,
To do biblioteki czmychaj
Książkę weź i czytaj!
Podczas czytania w świat bajkowy się przenosisz,
Potem o więcej książek prosisz.
Pamiętaj! Biblioteka jest otwarta
I na Ciebie czeka bajka.
Natalii Małkus - Nie bądź leń!
Książka zmieni Ci cały dzień!
Bądź cool!
Będziesz miał wiedzy full!
Podczas Tygodnia Bibliotek w naszej szkolnej książnicy było naprawdę inspirująco.