Polecam! Warto przeczytać. - cykl recenzji uczniów

polecam

Lapbooki kl. 3b
08-03-2024

W ostatnim czasie klasa 3b omawiała lekturę Anaruk chłopiec z Grenlandii. Uczniowie z zaangażowaniem i ekscytacją opowiadali o chłopcu, który przeżywał niesamowite przygody. Podziwiali odwagę i zaradność głównego bohatera w codziennym życiu, pełnym wyzwań i trudności. Utrwalali swoją wiedzę na temat życia i zwyczajów Eskimosów. Zapoznali się też z zabawami dzieci i głównymi zajęciami mieszkańców tej zimnej krainy. Podsumowaniem pracy z lekturą było wykonanie przez trzecioklasistów lapbooków. Podczas ich tworzenia uczniowie powtórzyli materiał, rozwijali takie umiejętności jak estetyczne pisanie, segregowanie informacji, rozwijanie wyobraźni przestrzennej i koncentracji. Wykorzystywali też z technologię komputerową informatyczną wyszukując materiały dostępne w Internecie. Praca była wieloetapowa i różnorodna, a ich wynikiem są praktyczne i piękne lapbooki - skarbnice wiedzy o Grenlandii i jej mieszkańcach.
Działania te wpisały się w realizację projektu czytelniczego klasy 3b w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

lapbook

Pokonać własną przeźroczystość
05-03-2024

1 marca uczniowie klasy 5a wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu. Mieli przyjemność uczestniczyć w lekcji bibliotecznej Pokonać własną przeźroczystość. Zajęcia rozpoczęły się od słuchania fragmentów książki Barbary Kosmowskiej pt.: Gwiazda z pierwszego piętra, wielokrotnie nagradzanej w różnych konkursach literackich. To historia o nastolatkach, którzy w młodym wieku doznali straty i każdego dnia starają się układać życie na nowo. Uczniowie brali aktywny udział w zajęciach czytelniczych, integrowali klasowy zespół podczas wykonywania zadań literackich i zabaw ruchowych, pracowali zarówno indywidualnie, jak i w grupach. Wyjście zostało zorganizowane w ramach realizacji projektu czytelniczego Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Projekt czytelniczy "Polubić czytanie" - 8a
01-03-2024

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uczniowie klasy VIII a zrealizowali projekt czytelniczy pod hasłem: ,,Polubić czytanie. Działaniom przyświecały słowa Wisławy Szymborskiej: Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła. Pierwszym etapem była wizyta w bibliotece szkolnej, której celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych i zapoznanie uczniów z nowymi pozycjami księgozbioru bibliotecznego. Ósmoklasiści wybrali książki, które się im spodobały i które ich zainteresowały. Kolejnym krokiem było przeczytanie wybranej pozycji książkowej i przygotowanie krótkiej prezentacji zachęcającej innych do sięgnięcia po tę książkę.
Podczas lekcji wychowawczej wymieniali się opiniami na temat lektur, wyrażając zachętę lub krytykę wobec nich. Kolejnym działaniem ósmoklasistów było projektowanie i wykonanie okładek do książek w formacie A2. Zostaną one zaprezentowane przez uczniów podczas pikniku czytelniczego, promując literaturę wśród uczniów i mieszkańców Oświęcimia.

Najlepsi czytelnicy w I okresie 2023/24
09-02-2024