Przewodniki po świecie - projekt czytelniczy kl. 7a
23-04-2024

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 uczniowie klasy VIIa zrealizowali projekt czytelniczy pod hasłem: Poznaj świat - poznaj swoją ojczyznę. Celem projektu było rozwijanie zainteresowań literackich, przyrodniczych i geograficznych oraz poszerzanie wiedzy o naszym kraju i świecie. Pierwszym etapem była wizyta w szkolnej bibliotece, podczas której uczniowie zapoznawali się z nowymi pozycjami księgozbioru bibliotecznego. Zainspirowani  książkami przyrodniczymi oraz związanymi z tematyką podróżniczą sformułowali temat swojego projektu. Uczniowie podzielili wypożyczone pozycje literackie oraz uzgodnili tematykę przewodników, które opracowywali w grupach. Poprzez studiowanie literatury siódmoklasiści poznawali ciekawe zakątki naszego kraju oraz odległych miejsc na świecie. W listopadzie zorganizowana została wycieczka do Krakowa. W czasie spaceru po mieście uczniowie gromadzili informacje o najważniejszych zabytkach, które potem zawarli w swoim przewodniku. Odwiedzili też Teatr Współczesny, gdzie obejrzeli spektakl teatralny Dziady. W marcu uczniowie odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną i wzięli udział w warsztatach  literackich  Kryminał.  W czasie warsztatów poznawali zasoby oświęcimskiej Galerii Książki, obejrzeli wystawę w Galerii Przechodnia oraz rozwijali umiejętności pracy z tekstem literackim. Uczniowie klasy 7a włączyli się w organizowaną na terenie szkoły akcję Słówko tygodnia, poprzez którą wzbogacali swoje słownictwo, poznając znaczenie nowych słów. Ćwiczyli umiejętność korzystania ze słowników, szukając synonimów. Zgromadzone słownictwo wykorzystywali tworząc przewodniki. Opracowane przewodniki w formie papierowej i prezentacji multimedialnych zostały zaprezentowane społeczności szkolnej w bibliotece, w szkolnej telewizji Fakty Czwórki oraz na stronie www, sp4oswiecim.pl.