Prezentacja talentów w klasie 6a
08-10-2023

Mogłoby się wydawać, że lektury rodem z pozytywizmu są dla współczesnych uczniów trudne do zrozumienia i nieprzystające do otaczającej ich rzeczywistości. Jednak tematyka Janka Muzykanta, noweli Henryka Sienkiewicza, okazała się dobrym punktem wyjścia do poruszenia zagadnienia uniwersalnego, a mianowicie - talentów.
Uczniowie klasy 6 a mieli za zadanie zaprezentować na lekcjach języka polskiego swoje zdolności. Dla niektórych okazało się to dużym wyzwaniem. Czasem zacierała się granica między zainteresowaniami a talentami, co jednak nie przeszkadzało szóstoklasistom w barwny sposób opowiadać o swoich pasjach i zdolnościach, a tych mają niemało.
Niektórzy prezentowali talenty artystyczne (plastyczne, muzyczne, taneczne, a nawet kabaretowe), inni opowiadali o swoich umiejętnościach sportowych, prezentując przy okazji filmiki z ciekawymi nagraniami. Były też osoby, które wykazały się świetną wiedzą z zakresu turystyki, kosmosu czy militariów.

Gdzie w tym wszystkim miejsce dla Janka Muzykanta? Odpowiedź jest prosta: na środku sali. Wielu Janków Muzykantów mogło przedstawić swoje talenty, tylko w przeciwieństwie do małego chłopca z noweli Sienkiewicza - za swoje prezentacje byli nagradzani oklaskami. Uczniowie uzmysłowili sobie również, że bez przeszkód mogą na co dzień rozwijać swoje pasje i zainteresowania i że warto ten fakt docenić.
Prezentacje kl. 6a były częścią projektu czytelniczego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Jeremiasz na rolkach - YouTube