Konkurs pięknego czytania 2020
21-02-2020

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.

„Chodzi o to, abyśmy potrafili mówić pięknie”. To przesłanie towarzyszyło uczestnikom Szkolnego Konkursu Pięknego Czytania, który odbył się w naszej szkole 21 lutego br. Aby uczcić Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego po dwóch reprezentantów z każdej klasy zmierzyło się z głośnym, wyrazistym czytaniem. Zadaniem uczniów było zaprezentowanie, jednego, wcześniej znanego fragmentu prozy i drugiego, nieznanego fragmentu poezji. Czytający prezentowali wysoką kulturę czytania. Przestrzegali znaków interpunkcyjnych, właściwie intonowali treść tekstów oraz w wielu wypadkach potrafili zainteresować jury sposobem własnej interpretacji czytanego fragmentu. Spośród 47 uczestników oceniający głośne czytanie nagrodzili sześcioro uczestników:

Kornelię Łasińską z klasy 1

Lenę Makoś z klasy 2