"Barbórka Tosi"
04-12-2019

Barbórka przypada co roku 4 grudnia, w dniu świętej Barbary. Jest tradycyjnym świętem górników, ale tego dnia świętują również geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. Chcąc uczcić to święto i doceniając trud pracy wszystkich górników uczniowie klasy 1a wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu. Pierwszoklasiści wybrali się do Miejskiej Biblioteki na spotkanie z panią Joanną Bulek – pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego „Piast”, która jednocześnie jest ciocią jednej z uczennic tej klasy. Napisała ona książkę „Barbórka Tosi”. Autorka zabrała czytelników na wyprawę do kopalni, pokazując kolejne etapy, rodzaje i elementy codziennej pracy górników. Lekturę wzbogacają barwne, humorystyczne ilustracje. Podczas spotkania uczniowie mieli okazję zadać pytania i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o pracy w czasie szychty. Pani Joannie towarzyszył kolega górnik, z którym razem działają w orkiestrze górniczej. Dodatkową atrakcją było więc wspólne muzykowanie i śpiewy. Na koniec spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia.