Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel
31-05-2017

czerwinska rygiel31 maja odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej spotkanie autorskie z panią Anną Czerwińską – Rydel. Wzięło w nim udział aż 6 klas z naszej szkoły: IIId, IIIe, IVa, IVb, Vc i VIa.
Pani Anna Czerwińska-Rydel jest nie tylko autorką książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej, ale i muzykiem, pedagogiem, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY.

Pani Ania jest pomysłodawczynią i twórczynią przeznaczonej dla dzieci i młodzieży serii biograficznych powieści o wielkich Polakach: Chopinie, Skłodowskiej-Curie, Korczaku, Tuwimie, Wedlach, Sienkiewiczu, Wieniawskim...
Podczas spotkania pisarka w bardzo przystępny sposób opowiadała o bohaterach swoich książek biograficznych, przytaczając wiele nieznanych nam faktów z ich życia. Bardzo ciekawie opowiadała o swoim debiucie pisarskim i książkach, które napisała. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak powstawała seria książek o znanych osobach, między innymi o: Fryderyku Chopinie, Marii Skłodowskiej-Curie, Janie Czochralskim, Julianie Tuwimie. Z zainteresowaniem słuchali fragmentów książki Słońcem na papierze. Niezwykłe losy Kornela Makuszyńskiego.
Na zakończenie Pani Ania odpowiadała na liczne pytania zadawane przez dzieci. Uczniowie dowiedzieli się na przykład, że lekarstwem na brak pomysłów do pisania może być kot o imieniu Wena. Zapamiętali też pozostałe imiona pupili pisarki – Filozofia i Fikcja. Każdy miał okazję zakupić książki, zdobyć autograf pisarki oraz zrobić sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.