Spotkanie autorskie z Agnieszką Suchowierską
13-10-2016

spotkanie z AgnieszkaKlasa Vb wzięła udział w spotkaniu autorskim z panią Agnieszką Suchowierską. Odbyło się ono w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu. Zorganizowane zostało w ramach uroczystości Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Pisarka otrzymała podczas gali wyróżnienie za książkę Mat i świat. Był to jej kolejny sukces, bowiem kilka miesięcy temu książka ta uhonorowana została jedną z najbardziej prestiżowych polskich nagród w dziedzinie książka dla dzieci i młodzieży - Nagrodą Literacką Książka Roku 2015 Polskiej Sekcji IBBY.

Pani Agnieszka z dumą zaprezentowała uczniom swoją opowieść o Macie. Część spotkania poświęciła drodze tekstu od pisarza do czytelnika. Opowiedziała również o tym jak powstawały ilustracje do jej książki oraz o roli naszej wyobraźni podczas czytania książek.
Kolejny temat stanowiły szkoły w różnych krajach świata. Wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli zdjęcia szkół z Finlandii, Japonii, Chin, Mongolii, Sri Lanki czy Indii. O ile na początku prezentacji z zazdrością obserwowali piękne, dobrze wyposażone sale szkół norweskich, to pod koniec, oglądając warunki w jakich uczą się ich koledzy z biedniejszych krajów, docenili własne klasy. Uczestnicy spotkania mogli też porównać swoją, kilkuminutową drogę do szkoły, z tą trwającą nawet kilka dni, pełną niebezpieczeństw w Chinach czy Birmie. Na zakończenie trzy książki o Macie powędrowały do najuważniejszych czytelników. Chętni zdobyli autograf pisarki i wszyscy razem zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
W najbliższym czasie z naszej szkolnej biblioteki będzie można wypożyczyć książki pani Agnieszki o przygodach misia Mata w różnych stronach świata, które podarowała nam Miejska Biblioteka Publiczna. Zapraszamy do czytania.