Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2013
09-04-2013

miedzynarodowyZobacz galerię:Dzień Amerykański

9 kwietnia wzięliśmy udział w uroczystych obchodach Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej.

Jest on obchodzony od 1967r. w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, czyli 2 kwietnia. Jego celem jest inspirowanie zamiłowań czytelniczych i zwrócenie uwagi na literaturę dziecięcą.
Z tej okazji klasa IVa udała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu, gdzie odbyła się ciekawa impreza. Z racji, iż tegorocznym gospodarzem tego święta były Stany Zjednoczone zorganizowany został Dzień Amerykański. Uczestnicy spotkania obejrzeli prezentację multimedialną „Historia USA w (bardzo) dużym skrócie". Gośćmi specjalnymi tego spotkania byli Pani Ellen Germain - Konsul USA oraz Pan Janusz Chwierut Prezydent Oświęcimia. Pani konsul odczytała wiersz, który został napisany specjalnie z okazji tegorocznego święta. Chętnie odpowiadała na pytania zgromadzonej publiczności np. Kiedy zostaną zniesione wizy do USA dla Polaków? lub Ile czasu zajęła jej nauka języka polskiego?
Ola, Julia, Oliwia i Ola z IVa reprezentowały naszą szkołę w turnieju Z biblioteki do Kansas i z powrotem, który był on oparty na książce L.F. Bauma Czarnoksiężnik
z Krainy Oz. Jest to klasyka amerykańskiej literatury dziecięcej. Dziewczyny zmagały się z innymi zespołami w konkurencjach związanych z książką. Musiały namalować logo swojej drużyny czyli Stracha na wróble. Wybierały też odpowiednie rekwizyty i przebrały jedną osobę za swojego bohatera. Jedną z trudniejszych konkurencji było odnalezienie na mapie kraju Manczkinów miejsca spotkania się Dorotki ze Strachem. Dziewczyny poradziły sobie z tymi zadaniami bez najmniejszych problemów. Ostatecznie w turnieju zajęły drugie miejsce. Otrzymały nagrody książkowe oraz upominki od Pani Ellen Germain.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej brzmiało Bookjoy Around the World czyli Radość czytania dookoła świata. Autorką motta jest amerykańska pisarka Pat Mora. Plakat projektował Ashley Bryan.

RADOŚĆ CZYTANIA DOOKOŁA ŚWIATA
Pat Mora

Potrafimy czytać, Ty i ja.
Widzimy, jak litery stają się słowami,
A słowa stają się książkami,
Które trzymamy w dłoniach.
Z ich kart dochodzą nas szepty
I szum rzeki,
Śmieszny śpiew
Niosący się na księżyc
Wchodzimy w upiorne szare zamki,
A w naszych dłoniach kwitnące drzewa,
Pnące się do chmur. Odważne dziewczyny latają,
Chłopcy łowią błyszczące gwiazdy.
Ty i ja czytamy, wciąż i wciąż,
Radość czytania dookoła świata