Bazarek Wielkanocny
21-03-2013

Natalka21 marca w pierwszy dzień wiosny w Szkole Podstawowej nr 4 w Oświęcimiu Komitet Społeczny Stowarzyszenia Pomocy Szkole kiermasz zorganizował akcję charytatywną.

Tym razem uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w Wielkiej Zbiórce Pisanek i Ozdób Wielkanocnych. Własnoręcznie wykonane tradycyjne dekoracje, a przede wszystkim pisanki i kartki świąteczne cieszyły się dużym powodzeniem. Nad całością czuwały wychowawczynie Natalki pani Małgorzata Miłosz i Agnieszka Tarabuła oraz pani Katarzyna Socha, która koordynuje akcjami w szkole.

- Akcja ta podobnie jak poprzednia Robimy za anioły zakończyła się wielkim sukcesem – mówi pani Kasia. Zebraliśmy 2040zł. Dziękujemy wszystkim za pomoc i udział w naszym bazarku.

Dochód ze sprzedaży kolorowych jajek i dekoracji przekazano na rzecz siedmioletniej Natalki Fryjewicz, uczennicy naszej szkoły. Jest ona podopieczną Fundacji Avalon, która zajmuje się bezpośrednią pomocą niepełnosprawnym i chorym.

Natalia jest uczennicą pierwszej klasy. Rok temu lekarze zdiagnozowali u niej cukrzycę, celiakię i wadę serca. Codzienna dieta bezglutenowa pochłania ogromne ilości

środków finansowych. Do tego dochodzą wydatki na leki, paski testowe do glukometru, zestawy infuzyjne do pompy insulinowej i inne akcesoria. Dodatkową trudnością jest konieczność całodobowej opieki i kontroli stężenia cukru we krwi. Sytuacja ta zmusiła mamę dziecka do rezygnacji

z pracy zawodowej, co nie było łatwe, gdyż sama wychowuje córkę.

- Akcje charytatywne przeprowadzone w naszej szkole odgrywają dużą rolę. Widzimy, że dzieci stają się bardziej wrażliwe na potrzeby innych, rozwijają swoją empatię, kształtują również pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących – mówi pani dyrektor szkoły Joanna Kuźma.
Do tej pory szkoła wzięła udział w takich akcjach charytatywnych jak: Robimy za anioły, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Paczka świąteczna Dzieci Śląska – dzieciom Lwowa, Świąteczna Paczka,, Góra Grosza, Marzycielska Poczta. Ponadto wspieraliśmy Dom Dziecka w Oświęcimiu, schronisko dla psów na Kamieńcu, organizowaliśmy zbiórki krwi.

Więcej informacji na ten i inne tematy związane z działalnością charytatywną w szkole można znaleźć w cotygodniowych relacjach Szkolnej Telewizji Fakty Czwórki.
Ci, którzy chcieliby pomóc dziewczynce mogą przekazać 1% podatku lub darowiznę do Fundacji Avalon. KRS: 0000270809 z dopiskiem Fryjewicz, 1853 lub przelew bankowy na konto:

FUNDACJA AVALON – BEZPOŚREDNIA POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM, Michała Kajki 80/82 lok.1,
04-620 WARSZAWA
Nr. Rachunku: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001