Program NOE
10-10-2019

Program "NOE" w niekonwencjonalny sposób przekazuje młodym ludziom istotne informacje dotyczące istoty uzależnienia od alkoholu. Oprócz dużej porcji wiedzy na temat choroby alkoholowej i obrazowego przedstawienia skali problemu, skłania do refleksji i wpływa na zmianę stereotypów myślowych. Jego celem jest też przekształcenie nieprawidłowych przekonań normatywnych panujących wśród młodzieży, ma także motywować do podejmowania osobistych postanowień o zaniechaniu danego działania np. picia alkoholu oraz ukazywać sprzeczności między cenionymi wartościami, a zachowaniami alkoholowymi. Prowadzony jest w formie dużego (około 100 uczestników) efektownego mitingu, a jego dużym atutem są osobiste doświadczenia prowadzących. PROGRAM SKŁADA SIĘ Z TRZECH CZĘŚCI: - PRAWDA – ma na celu uświadomić młodzieży konsekwencje picia alkoholu i korzystania z innych substancji psychoaktywnych, informuje o szczegółach i skutkach uzależnienia; MIŁOŚĆ – akcentuje wpływ środków zmieniających świadomość na relacje z innymi ludźmi; WOLNOŚĆ – rozwija umiejętność odmawiania, asertywności, zachęca do postawy abstynenckiej i podejmowania osobistych postanowień. Pomimo bardzo szczegółowego scenariusza program ma charakter do pewnego stopnia twórczy, gdyż uzupełniają go reakcje uczestników. Najważniejszym rezultatem spotkania jest obalenia mitu o powszechnej chęci picia i niemożności ułożenia kontaktów z rówieśnikami bez alkoholu.
Uczestniczącym w programie uczniom bardzo podobała się forma bezpośredniego kontaktu z prowadzącymi, a także włączanie ich w przemawiające do wyobraźni ćwiczenia. Uczniowie chętnie i w przemyślany sposób wypowiadali się na poruszane tematy, z zaangażowaniem odgrywali zaproponowane scenki. Interesowali się również działalnością prowadzących w przestrzeni internetowej.
Dojrzałe, twórcze i zdyscyplinowane podejście uczniów naszej szkoły do problemu docenione zostało przez prowadzących program. Brawo uczniowie siódmych i ósmych klas!