Obchody 100 lecia Niepodległości
08-11-2018

Zobacz Do obchodów 100-lecia Niepodległej przygotowywała się cała nasza szkoła.Zobacz

Klasy najmłodsze wykonały prace plastyczne o tematyce patriotycznej, takie jak: wyklejane godło Polski, piękne biało-czerwone kwiaty czy prace zbiorowe, zaprezentowane na dużym kartonie.

Klasy czwarte tworzyły kartki z życzeniami dla Polski, a klasy piąte zaprojektowały oś czasu przedstawiającą najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Klasy szóste wykonały plakaty bojowe, wzywające do podjęcia walki o odzyskanie niepodległości, siódme zaś i ósme – podjęły się stworzenia lapbooków i prezentacji multimedialnych, których tematem była szeroko pojęta droga Polaków do wolności, a także historia naszej małej ojczyzny, związanej z Oświęcimiem
i okolicami.

Wykonane przez uczniów prace plastyczne pięknie udekorowały zarówno górny, jak i dolny hol szkoły oraz boczne korytarze. Na parterze można podziwiać na stoliku lapbooki, a najciekawsze prezentacje postaramy się sukcesywnie prezentować w kolejnych odcinkach „Faktów Czwórki".

Zwieńczeniem trwających cały tydzień obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był akademia, która miała miejsce 8 listopada. Dziennikarze kanału „Niepodległa TV" zaprezentowali nam blok programów poświęconych historii Polski do kluczowgo, 1918 roku. Widzowie mogli przypomnieć sobie, jak wyglądały początki państwa polskiego, oglądając animowany film o historii naszego kraju. Przełomem w dziejach i zarazem bodźcem do podjęcia poszukiwań Wielkiej Zaginionej były niewątpliwie rozbiory. Śledztwo, jakie przeprowadzili reporterzy Niepodległej TV, wskazało jednoznacznie winowajców zniknięcia Polski z mapy świata. Po długim, bo trwającym 123 lata okresie niewoli, przyszedł rok 1918, który nareszcie przyniósł Polakom upragnioną wolność – Wielka Zaginiona odnaleziona! - o czym z radością poinformowała zebranych na akademii dziennikarka Wiktoria Zwycięska. Programy zaprezentowane przez dziennikarzy urozmaiciły prezentacje multimedialne, scenki, recytacje wierszy patriotycznych, taniec z flagą. Zainteresowanie wzbudziła sonda na temat pojmowania patriotyzmu w dzisiejszych czasach, przeprowadzona wśród uczniów naszej szkoły, którą przygotowały „Fakty Czwórki".

Niewątpliwiecennym i pięknym akcentem akademii niepodległościowej były pieśni zaprezentowane przez szkolny chór, w tym brawurowo wykonana na koniec piosenka „Tango" Maryli Rodowicz (Sprawdź!).

Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przebiegały w naszej szkole pod hasłem „ Niepodległa Niepodległa, czyli historia daleka i bliska". Zaangażowanie i przeżycie tego wielkiego wydarzenia przez całą naszą społeczność szkolną pokazały, że historia Polski, nawet ta odległa, jest i będzie nam zawsze bliska.